Închide meniul

CSM București – Gyor 23-27. O noua înfrângere a campioanei României in fata campioanei Ungariei

Publicat: 23 septembrie 2023, 18:58

CSM Bucureşti – Gyor 23-27. O nouă înfrângere a campioanei României în faţa campioanei Ungariei

CSM București - Gyor 23-27. O noua înfrângere a campioanei României in fata campioanei Ungariei

Cristina Neagu, luptându-se cu jucătoarele de la Gyor / Profimedia Images

CSM București – Gyor 23-27. Campioana CSM București a fost învinsă sambata, pe teren propriu, de liderul grupei A din Liga Campionilor, Gyor ETO, cu 27-23, într-un meci contând pentru etapa a III-a. La pauza a fost 14-12 pentru Gyor.

ARTICOLUL CONTINUA DUPĂ RECLAMA

Principalele marcatoare ale partidei au fost Neagu 5 goluri, Arntzen 4, Flippes 4, pentru CSM, respectiv Dale 7, Ryu 5, pentru Gyor. A fost un meci presărat cu numeroase greșeli in ambele echipe, la finalul căruia pot fi remarcați doar portarii Laura Glauser (CSM) si Sandra Toft (Gyor), relatează news.ro.

CSM București – Gyor 23-27

In urma rezultatului, CSM București rămâne cu 2 puncte, iar Gyor aduna 6, in clasamentul grupei A. Cele două formații au jucat ultimă data impreuna in urma cu peste patru ani, iar in 2016 au disputat finală Ligii Campionilor, trofeul intrând atunci in posesia campioanei României. De-a lungul timpului au avut 11 întâlniri directe, iar Gyor conduce la numărul de victorii, cu 9.

Reclama

In etapa a III-a se mai joaca, duminica, meciurile dintre Brest Bretagne – Odense, Buducnost – IK Savehof si DVSC Debrecen – SG BBM Bietigheim.

CSM București a înregistrat o victorie si o înfrângere in primele doua runde, 28-24 cu Odense si 24-26 cu SG BBM Bietigheim. In etapa a IV-a, campioana României va juca in deplasare, cu IK Savehof, in 1 octombrie.

Reclama
In grupa B a competiției evoluează si vicecampioana Rapid București.

CSM București a câștigat derby-ul cu Rapid. Cristina Neagu a fost de neoprit

CSM București a câștigat derby-ul cu Rapid, iar Cristina Neagu a fost de neoprit. Neagu a reușit sa marcheze de 8 ori.

CSM București s-a impus in prezenta propriilor fani, cu scorul de 25-21 (11-10), si este liderul clasamentului Ligii Naționale după trei etape.

Niciuna dintre echipe nu a arătat nivelul de joc obișnuit in Liga Campionilor, alternând fazele spectaculoase cu căderi inexplicabile la nivelul vitezei, apărării sau deciziilor ofensive, care au dus la procentaje scăzute. Rapid a ratat patru aruncări de la 7 metri, in timp ce campioana CSM București, in pofida succesului, nu a strălucit nici ea, cu excepția ultimelor 10 minute de joc si per total a evoluției portarilor, scria news.ro.

Reclama 4 / 0/3

Principalele marcatoare ale partidei au fost Neagu 8 goluri, Ostergaard 6, pentru CSM București, respectiv Korsos 4, pentru Rapid.

Fanii formației Rapid București au decis sa nu asiste la meci. Rapid este la a doua înfrângere si ocupa locul 8 (3 puncte). In celelalte partide ale etapei, disputate in 8-9 septembrie, s-au înregistrat rezultatele: SCM Rm. Vâlcea – Gloria Buzău 30-24, Stiinta București – CSM Tg. Jiu 23-24, Dunărea Braila – HC Zalau 34-21, Gloria Bistrita – SCM Craiova 28-30, Dacia Mioveni – Magura Cisnadie 30-30, Minaur Baia Mare – Corona Brasov 26-25.

După trei etape, podiumul Ligii Naționale era completat cu SCM Ramnicu Vâlcea (9 puncte) si SCM Craiova (7).

Etapa a IV-a programează partide in 16 septembrie, iar cele două reprezentante ale României in Liga Campionilor vor juca in 19 septembrie, Rapid București – Dacia Mioveni, respectiv in 28 septembrie, Minaur Baia Mare – CSM București.

Cristina Neagu, amenda de 2000 de euro, după declarațiile teribile de după CSM București – Esbjerg

Cristina Neagu a primit o amenda de 2000 de euro de la EHF, după declarațiile teribile făcute după CSM București – Esbjerg, 31-33, din returul sferturilor Ligii Campionilor, din sezonul precedent.

A fost meciul in urma căruia CSM București a ratat calificarea in Final-Four, iar atenția interului stanga s-a îndreptat spre arbitraj. Neagu a folosit cuvinte precum „hoție”.

„Tribunalul EHF a ajuns la decizia de a deschide o ancheta după declarațiile făcute de Cristina Neagu, după meciul CSM București si Team Esbjerg, de pe 7 mai. Comportamentul jucătoarei e impotriva principiilor fair-play-ului.

Reclama

Astfel, tribunalul EHF a decis sa o amendeze cu 4000 de euro, că urmare a limbajului folosit. Jumătate din amenda va fi aplicata cu suspendare, in rezervă unei perioade de proba, care va începe de la dată prezentei decizii”, se arata in comunicatul emis de EHF.

Declarația care a dus la amedarea Cristinei Neagu

„Vreau sa spun ca acest tip de hoție nu l-am mai trăit de la ultimul Campionat European, cu Muntenegru. Daca arbitrii cred ca așa trebuie procedat, ok, eu nu cred. Felicit Esbjerg, sunt o echipa buna, fără indoiala, dar astăzi merităm sa castigam, 7 contra 9 nu poți juca handbal.

De la începutul meciului efectiv au arbitrat într-o singura direcție, in special in a doua repriza, au închis meciul in repriza a doua cu tot felul de decizii ciudate, nu am primit faulturi, toate mingile s-au întors la Esbjerg, totul s-a încununat cu acele doua cartonase roșii, cel puțin la Arntzen. S-a arbitrat într-o singura direcție. Cu sistemul nu poți sa te lupți.

In meciul tur am trăit aceeași situație, nu am primit niciun fault obișnuit de joc. Este hoție pe fata, trăim aceasta hoție pe teren propriu, eu zic ca e păcat, am luptat, am arătat ca suntem echipa de Final 4, dar 7 contra 9… E greu sa lupți contra sistemului”, spunea Neagu, după CSM București – Esjberg 31-33.

Cine va castiga Marele Premiu al Bahrainului?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Reclama
Citește si:
Ultimele știri
22:09 LIVE TEXTFC Voluntari – FCSB 1-2. „Dubla” Florinel Coman! Vedeta lui Gigi Becali întoarce spectaculos scorul! 22:06 George Russell avertizează, după ce Mercedes a dominat a doua sesiune de antrenamente in Bahrain: „Sa nu ne lasam duși de val” 22:01 Ivaylo Petev a anunțat o plecare importanta de la Universitatea Craiova, după ce oltenii au obținut calificarea in play-off! 21:45 LIVE VIDEOLe Puy F.43 Auvergne – Rennes e ACUM in AntenaPLAY. Gazdele încearcă sa producă marea surpriza in sferturile Cupei Frantei 21:32 FotoFCSB a venit in alb-roșu la Voluntari! Ce s-a întâmplat înaintea partidei liderului din Liga 1 21:28 Mesajul lui Stefan Baiaram pentru Andrei Ivan, după ce atacantul a ratat un penalty cu Petrolul! Ce i-a transmis autorul „dublei” 20:55 „A intrat Universitatea Craiova in luptă la titlu?” Alex Mitrita, răspuns sincer după victoria cu Petrolul 20:47 EXCLUSIVRapid – FCSB se va dispută pe Arena Nationala! Anunțul de ultima ora al lui Dan Sucu: „E pe cale sa se rezolve” 20:32 Petrolul – Universitatea Craiova 2-3! Meci nebun pe Ilie Oana. Oltenii au legat doua victorii pentru primă oară in 2024 20:16 Marius Croitoru nu mai semnează cu FCU Craiova! Aceeași răsturnare de situație că in toamna! Motivul e uluitor Vezi toate știrile
Horoscopul dragostei pentru luna martie 2024. Racii și Vărsătorii sunt foarte pasionali

Horoscopul dragostei pentru luna martie 2024. Racii si Vărsătorii sunt foarte pasionali

Zodii care își găsesc puterea interioară în luna martie 2024. Nativii care sunt pregătiți pentru orice schimbare

Zodii care își găsesc puterea interioara in luna martie 2024. Nativii care sunt pregătiți pentru orice schimbare

Formula 1
Pe același subiect
Omoregie, jucătoarea de la CSM Bucureşti, şi-a făcut de cap pe ritmuri de manele pe străzile din Bucureşti
Extra • 22 feb., 20:53
FOTO
„Toate diamantele…” Omoregie, jucătoarea de la CSM București, si-a făcut de cap pe ritmuri de manele pe străzile din București
Cristina Neagu a atins o bornă fabuloasă în Champions League!
Handbal • 18 feb., 17:01
Cristina Neagu a atins o borna fabuloasa in Champions League! CSM București a ratat însă calificarea directa in sferturile Ligii
CSM Bucureşti, victorie clară cu Bietigheim
Handbal • 11 feb., 18:49
CSM București, victorie clara cu Bietigheim! Calculele calificării in sferturile Ligii Campionilor
Cristina Neagu, împăcare istorică cu fanii Rapidului
Handbal • 7 feb., 20:06
Cristina Neagu, împăcare istorica cu fanii Rapidului! Starul CSM-ului a urcat in tribuna si a primit un cadou de la Bocciu
Adi Vasile şi Cristina Neagu au făcut criză de nervi!
Handbal • 7 feb., 19:42
Rapid – CSM București 30-28. Nebunie in Giulesti. Adi Vasile si Cristina Neagu au făcut criza de nervi! Rapid a reușit surpriza