Închide meniul
Video

Mehdi Taremi, assist superb, cu călcâiul, la golul marcat de Ivan Jaime in meciul cu Gil Vicente. Partida a fost in AntenaPLAY

Bogdan Stanescu Publicat: 23 septembrie 2023, 23:59

Taremi i-a pasat superb lui Ivan Jaime, care a marcat primul gol pentru FC Porto / Profimedia Images

Mehdi Taremi a fost autorul unui assist superb, cu călcâiul, in FC Porto – Gil Vicente. In minutul 8 Taremi i-a pasat cu călcâiul lui Ivan Jaime, acesta având de îndeplinit o simpla formalitate. Jaime a plasat perfect balonul si a deschis scorul in FC Porto – Gil Vicente. Partida a fost LIVE in AntenaPLAY.

ARTICOLUL CONTINUA DUPĂ RECLAMA

Porto a început in forta partida cu Gil Vicente. Vicecampioana de anul trecut din Liga Portugal a fost egalata ulterior, pentru că in prelungiri sa își adjudece victoria, prin golul marcat in minutul 90+1 de Eustaquio.

Faza din care FC Porto a deschis scorul cu Gil Vicente a fost absolut superba. Galeno a pătruns pe partea stanga, i-a pasat lui Taremi, iar acesta, sclipitor, a găsit un calcai perfect pentru Ivan Jaime.

Reclama

Jaime a plasat balonul la coltul lung, imparabil pentru portar, deschizând astfel scorul.

Mehdi Taremi este unul dintre cei mai valoroși jucători ai lui FC Porto. In varsta de 31 de ani, Taremi este cotat de site-ul transfermarkt.com la 18 milioane de euro.

Reclama

Spaniolul Ivan Jaime, marcatorul golului, are 22 de ani si este cotat de transfermarkt.com la 5 milioane de euro. Jaime a fost adus in aceasta vara la FC Porto de la Famalicao, pentru 10 milioane de euro. Este primul gol marcat de Jaime pentru Porto.

Ivan Marcano, eroul lui FC Porto! Fundașul de 36 de ani s-a specializat in goluri marcate in prelungiri

Ivan Marcano, eroul lui FC Porto! Fundașul in varsta de 36 de ani si-a salvat echipa pentru a doua etapa la rand. A făcut spectacol in Rio Ave – FC Porto, scor 1-2, meci care a fost LIVE VIDEO in AntenaPLAY.

Căpitanul „dragonilor” a marcat golul victoriei in minutul 90+4. FC Porto era condusă cu 1-0 in minutul 90, dar a reușit sa întoarcă scorul in prelungiri. Galeno restabilise egalitatea din penalty (90+1), înainte că Marcano sa dea mare lovitura.

Reclama 4 / 0/3

Veteranul lui FC Porto a înscris după o faza care a luat total prin surprindere defensivă gazdelor. Jucătorii antrenați de Sergio Conceicao au executat rapid un corner, mingea a ajuns la Andre Franco, iar mijlocașul de 25 de ani a centrat in fata porții.

Marcano a fost din nou omul potrivit la locul potrivit si a deviat balonului in poarta. A fost îmbrățișat imediat de Pepe, fostul jucător al lui Real Madrid.

„A fost un joc reusit”

A fost un joc reușit făcut de noi. Adversarii au avut o singura sansa de a marca, in timp ce noi am avut mai multe. Apoi, in timpul suplimentar, am revenit. A fost greu.

Cheia victoriei a fost aceea ca am fost perseverenți. Lucrurile nu decurgeau bine, dar aveam încredere. Acesta este cel mai important lucru”, a declarat Ivan Marcano la finalul meciului, potrivit ojogo.pt.

Ivan Marcano a marcat al doilea gol de trei puncte in decurs de 9 zile. Etapa trecuta a ajutat-o pe FC Porto sa câștige cu același scor, 2-1, in dispută cu Farense. Căpitanul grupării de pe Dragao a înscris atunci in minutul 90+10. A punctat după o cursa remarcabila. La 36 de ani si după 100 de minute jucate, a alergat cu 29 km/h si a reluat in poarta o centrare perfecta.

Fundașul spaniol a devenit atunci si apărătorul cu cele mai multe goluri marcate din istoria lui Porto. In cele 250 de partide, Marcano a înscris 29 de goluri si a oferit 5 pase de gol. Acum are 30!

Reclama

Cine va castiga Marele Premiu al Bahrainului?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Reclama
Citește si:
Ultimele știri
21:25 Mihai Stoică a dezvăluit adevăratul motiv pentru care Tăvi Popescu a fost schimbat la pauza meciului cu FC Voluntari 20:55 Presa din Arabia Saudita anunta ca Laurentiu Reghecampf a fost dat afară de la Al Tai 20:42 „M-a șocat asta!” Mihai Stoică, replica ferma pentru Nicolae Dica: „Zice si el ce vede!” 20:33 Cursa din Formula 2™ a Marelui Premiu al Bahrainului e sambata (12:30, LIVE VIDEO) in AntenaPLAY. Gabriel Bortoleto, in pole 20:13 Mihai Rotaru, scenariu de coșmar pentru Gigi Becali: „Ii va fi greu sa ia titlul! Zero! E treaba lor!” 19:48 Max Verstappen a surprins, după ce a obținut pole-ul in MP al Bahrainului: „A fost puțin neasteptat”. Ce a spus Charles Leclerc 19:45 LIVE TEXTPoli Iași – Dinamo 0-0. Victoria, esentiala pentru „caini” in luptă pentru evitarea retrogradării 19:33 Dezastru pentru Laurentiu Reghecampf! A fost bătut de echipa lui Tatarusanu si risca sa fie dat afară de la Al-Tai 18:38 Gigi Becali a anunțat echipa pentru meciul cu Petrolul: „O sa-l scot! Acum stai pe banca, tata!” 18:35 Fight Nation Premium Boxing e acum LIVE STREAM in AntenaPLAY Vezi toate știrile
4 zodii care își schimbă complet viața în martie 2024. Ce le rezervă astrele

4 zodii care își schimba complet viata in martie 2024. Ce le rezerva astrele

Cea mai norocoasă zi în luna martie 2024, în funcție de zodie. Află ce îți rezervă astrele

Cea mai norocoasa zi in luna martie 2024, in funcție de zodie. Afla ce iti rezerva astrele

Formula 1
Pe același subiect
Max Verstappen va pleca din pole-position în Marele Premiu al Bahrainului
AntenaPLAY • 17:45
Max Verstappen va pleca din pole-position in Marele Premiu al Bahrainului (sambata, 17:00), LIVE pe Antena 1 si in AntenaPLAY
Formula 2 şi Formula 3 sunt live în AntenaPLAY
Alte sporturi • 28 feb., 14:02
Formula 1, Formula 2 si Formula 3 sunt live in AntenaPLAY, in următorii 3 ani. Programul complet din 2024
FC Porto - Estrela LIVE VIDEO (22:30) în AntenaPLAY! Programul complet al zilei din Liga Portugal
AntenaPLAY • 17 feb., 23:55
FC Porto – Estrela 2-0, in AntenaPLAY! Ce s-a întâmplat in celelalte meciuri ale zilei din Liga Portugal
Famalicao - Rio Ave (22:15) LIVE VIDEO în AntenaPLAY
AntenaPLAY • 17 feb., 0:24
Famalicao – Rio Ave 2-1 a fost in AntenaPLAY. Programul complet al etapei cu numărul 22 din Liga Portugal
Andreea Cotruţa, primele declaraţii după bronzul uriaş obţinut la Campionatele Europene, LIVE în AntenaPLAY!
Alte sporturi • 15 feb., 21:57
Andreea Cotruta, primele declarații după bronzul uriaș obținut la Campionatele Europene, LIVE in AntenaPLAY!